Як при розлученні ділиться іпотечний кредит?

Розподіл іпотеки при процедурі розлучення. Шлюбна статистика України показує, що молоді сім’ї в середньому розходяться через 5 років. Розділ спільно нажитого майна сам по собі тяжкий і неприємний, але особливих проблем може доставити розділ зобов’язань по іпотеці. Особливістю в даній ситуації є присутність у суперечці третьої сторони – Банку, думка якого доведеться враховувати в кожному разі. Як при розлученні ділиться іпотека? Розглянемо основні варіанти!

Перш потрібно відзначити, що майно, придбане в період шлюбу, є спільна подружня власність. А значить, не має значення, хто і скільки в парі вклав або не вклав зовсім грошей в покупку нерухомості. Тобто обидві сторони будуть обтяжені обов’язками за договором придбання житла в іпотеку в рівних частках.

Зазвичай кредитні організації при оформленні іпотечного договору на придбання житла зареєстрованими подружжям прописують їх позичальником і созаемщиком.

Якщо в кредитному договорі хтось із подружжя був вказаний як позичальника, а другий – як поручитель, то при розлученні останній може вимагати повернення половини виплачених грошей за кредитом або частку нерухомості.

Шляхи вирішення цього питання

Перший варіант. Після розлучення сторони вирішують продовжити користування нерухомістю спільно. Сплата кредиту буде проводитися ними рівно по 50% від суми платежів за іпотеку.

Другий варіант. Сторони можуть попросити кредитна установа про поділ кредиту на два індивідуальних для кожного чоловіка. Тут банк повинен укласти два додаткових договору до основного, в яких прописуються обов’язки сторін, головним чином зазначаються суми оплати за платежами.

Третій варіант. Сторони приходять до рішення про передачі власності на нерухомість одному з них. Природно, і обов’язки по виплаті кредиту переходять тільки на цього чоловіка. Оформляється угода по розділу майна і складається новий договір по іпотеці. Друга сторона позбавляється права на власність і припиняє сплачувати платежі.

Іпотечний кредит і розлучення супругов.

Четверий варіант. Созаемщики складалися в «цивільному шлюбі», тобто не оформляти свої відносини в органах РАЦС. У цьому випадку при розлученні норми сімейного права на них не поширюються, тільки цивільного. Банк може витребувати погашення кредиту, як в індивідуальному порядку, так і в солідарному.

Якщо один з подружжя відмовляється оплачувати кредит після розлучення – важливо запам’ятати, що це відіб’ється на кредитній історії обох позичальників, так що надалі можуть виникнути ускладнення при спробі отримати кредит, і не тільки на іпотеку.

Щоб уникнути проблем, можна заздалегідь підстрахуватися і оформити шлюбний договір. У ньому прописуються всі умови щодо іпотеки та в період шлюбу, і в разі розірвання шлюбу.

Є ще один вихід із ситуації – продаж іпотечної квартири. Зробити це можна тільки з дозволу банку. Зі засобів продажу гаситься іпотечний кредит, якщо залишаються гроші, то відбувається їх розподіл між обома сторонами.

Існує ще одна ситуація, яка загрожує наслідками: ще до шлюбу одна зі сторін оформила на себе іпотеку, в період шлюбу розділила відповідальність з іншою стороною, а після – шлюборозлучний процес. Майно / борг буде поділятися через досить складну процедуру. Частина власності кожного боку буде залежати від внесених виплат по кредиту кожного з пари.

Питання розділу майна дуже складні, особливо в спірних ситуаціях і при відмові сторін у мирному врегулюванні ситуації. Тому обов’язково проконсультуйтеся у професійного адвоката.

Як при розлученні ділиться іпотечний кредит? reviewed by on Березень 8, 2015 rated 4.7 on 5.0

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>