Як оцінити надійність банку ?

Оцінка надійності особливо актуальна в умовах кризи , коли багато банків опинилися особливо чутливі до подій. Деякі з них виявилися практично відразу ж на межі банкрутства , деяким тільки належить зіткнутися з труднощами , багато банків цілком гідно існують в умовах нестабільності .

Якісна оцінка надійності – процес досить складний і вимагає спеціальних
знань і навичок , а також високого рівня доступу до інформації , так як на стійкість банку впливає безліч чинників – оцінка динаміки і структури балансу , показників рентабельності , ліквідності , капіталізації , оцінка якості активів і ресурсів , оцінка якості управління та ін

Проте існує ряд чинників , на підставі яких можна зробити висновки і без особливої ​​професійної підготовки.

Імовірність підтримки акціонерами
Якщо банк стикається з труднощами , в подоланні їх зацікавлені насамперед власники. Інакше вони можуть втратити бізнес і , відповідно, прибуток . Питання в тому , чи володіють вони достатніми ресурсами для надання підтримки .

Очевидно , що найнадійнішими з цієї точки зору виглядають банки з прямим державною участю в капіталі або тісно з ним пов’язані (Ощадбанк і ін.) Банки, що входять у великі фінансово-промислові групи або мають спільних власників з ними , також з досить високою ймовірністю будуть підтримуватися акціонерами. Якщо, звичайно , акціонери самі не перебувають у небезпечному становищі. Найнижча надійність в цьому відношенні у невеликих приватних банків , особливо якщо банківський бізнес є єдиним для власника.

Інформацію про акціонерів можна дізнатися на сайті банку , в річному звіті або звіті з цінних паперів (якщо банк випускає власні цінні папери) – звіти , як правило , також публікуються на сайті. Варто відзначити , що не завжди прямі власники є кінцевими власниками. Структура власності може бути досить складною , і ступінь її розкриття також є додатковим фактором – наскільки банк розкриває інформацію для клієнтів та інвесторів.

Щоб оцінити інші фактори , необхідно звернутися до фінансової звітності кредитної організації . Щокварталу банки публікують бухгалтерський баланс і звіт про прибутки і збитки ( ОПУ ) . Ця інформація є офіційною , і знайти її можна також на сайті банку або запитати безпосередньо у співробітників банку . (Форми балансу і ОПУ в Додатку 1 )

 

Динаміка активів банку
Варто звернути увагу , чи не відбулося будь-якого істотного скорочення в цілому активів або окремих статей . Значне зниження активів ( > 25 %) може свідчити про фінансові ускладнення , переорієнтації або згортання бізнесу , підготовці банку до продажу. У будь-якому випадку це означає якісь серйозні зміни , що може вплинути на платоспроможність і стійкість банку . До негативних факторів можна віднести і значне зниження капіталу (як правило , за рахунок прибутку ) . Тривожними моментами є також скорочення коштів клієнтів (у тому числі фізичних осіб ) та / або заміщення їх випущеними борговими зобов’язаннями або засобами кредитних організацій .

 

ліквідність банку
Ліквідність – це здатність банку своєчасно і в повному обсязі виконувати свої зобов’язання. Індикаторами ліквідності служать спеціальні коефіцієнти , так звані нормативи ліквідності . По суті , вони відображають збалансованість отриманих та виданих коштів за термінами.

Для розрахунку визначається відношення активів (наприклад , кредитів) виданих на певні терміни , до обсягу зобов’язань – тобто коштів , залучених на ті ж терміни. Нормативи мають граничні значення , дотримання цих значень обов’язково для всіх банків. Ліквідність розрізняють за термінами : миттєва (протягом одного дня) , поточна (протягом одного місяця) , довгострокова ( протягом одного року).

На жаль , значення нормативів ліквідності не доступні в опублікованій звітності , їх можна знайти у формі звітності № 135 , яку банк щомісяця здає в ЦБ РФ ( щомісячна звітність не є обов’язковою до опублікуванню , але банки часто розміщують її на своїх сайтах ; знову ж аналітики , як правило , обмінюються між собою подібною інформацією , і вона може бути доступна в інтернеті (наприклад , на www.mbkcentre.ru ) .

У формі 135 треба дивитися на значення Н2 ( норматив миттєвої ліквідності , він повинен бути більше 15 %) , Н3 (норматив поточної ліквідності , повинен бути більше 50 %) , Н4 (норматив довгострокової ліквідності , верхнє граничне значення – 120 %). Як вже говорилося вище , дотримання нормативів є обов’язковим , порушення їх уже є негативним фактором. Так само , як і близькі до граничних значення.
В умовах кризи і можливих панічних настроїв запас ліквідності , особливо миттєвою, повинен бути набагато вище. Банк повинен бути готовий задовольнити вимоги клієнтів в будь-який момент . Тому достатніми є значення нормативів миттєвої і поточної ліквідності ( Н2 і Н3) , що прагнуть до 100 % , а довгострокової ( Н4) – до нуля.

 

рентабельність банку
Очевидно , що банки здійснюють свою діяльність з метою отримання прибутку . Тому варто звернути увагу як мінімум на те , чи є прибуток позитивною.

Тривала збиткова діяльність може призвести до порушення вимог системи страхування вкладів аж до відкликання ліцензії на здійснення операцій з фізичними особами. Або ж привести до істотного скорочення капіталу банку . Це підвищує ризики порушення нормативу достатності капіталу , що також може каратися відкликанням ліцензії на здійснення банківської діяльності .

Також має сенс розуміти , за рахунок яких операцій банк отримує основні доходи . У разі , якщо це доходи не від основної діяльності , не факт , що вони будуть і в майбутньому. Отже, зростає ризик збитків .

 

Залежність банку від коштів фізичних осіб
Вкладники найбільш схильні панічним настроям і , навчені гірким досвідом , гостро реагують на будь-яку негативну інформацію , поспішаючи забрати з банку свої гроші. Таким чином , в умовах нестабільності кошти фізичних осіб на депозитах банку значно скорочуються.

Банк не завжди в змозі безболісно задовольнити всім вимогам в короткі терміни. Відповідно, висока частка вкладів фізичних осіб у зобов’язаннях банку (більше 30 %) свідчить про високу навантаженні на ліквідність банку .

Обсяги вкладів фізичних осіб можна подивитися в публікується формі бухгалтерського балансу – рядок 13.1 .

 

Частка вкладень банку в цінні папери
Поточна кризова ситуація характеризується обвальним падінням ринкових котирувань. Відповідно, висока частка цінних паперів на балансі банку , по-перше , істотно знижує якість активів (папери в даний час малоліквідні ) , по-друге , чим істотніше вкладення в цінні папери , тим значніше втрати , що може призвести до банкрутства банку .
В даний час навіть 10 % від активів – це вже суттєвий обсяг . Обсяг вкладень в цінні папери ми також можемо оцінити завдяки бухгалтерського балансу ( яку публікує форма балансу , рядки 4 , 5 , 7 ) .

Ось далеко не повний перелік характеристик стійкості банку . Існує ще ряд факторів, що грають дуже істотну роль в нинішній ситуації , але , на жаль , ця інформація важкодоступна для широкого кола користувачів , і оцінити її можна тільки за наявності спеціальних навичок і досить детальної інформації.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>