Кіпр-2013: банківська криза очима туриста

Весняні канікули були заплановані заздалегідь – хотілося провести їх з родиною в спокійному місці з теплим кліматом, тому вибір ліг на острів Кіпр. Але вийшло так, що час нашої відпустки збіглося з відомими всьому світу потрясіннями в економіці цієї держави. Отже, 23 березня ми вирушили в країну, яку накривала хвиля кризи …

Кіпр набережна

Мабуть, вже мають імунітет до слова «дефолт». Тому в літаку всі, хто летів на острів, були спокійні і повні оптимізму. Однак тривожна інформація про «фінансових канікулах» в кіпрських банках змусила багатьох, в тому числі і нас, диверсифікувати платіжні ризики. Тому, крім декількох видів карт, ми взяли з собою і невелику суму готівки.

У курортному містечку Пафос, де зупинилася наша сім’я, обстановка була, на перший погляд, спокійною. Справа в тому, що в цьому туристичному місті не так багато фінансових установ, а невеликі черги (з 5-10 чоловік) біля банкоматів не сильно кидалися в очі. Тільки потім ми дізналися, що люди могли знімати близько 300 євро в день, а гроші в терміналах закінчувалися досить швидко. Але паніки серед населення не було. Чергу «з ночі» теж ніхто не займав, так як пластик брали до оплати у всіх магазинах, в тому числі в популярному мережевому супермаркеті Papantoniou.

Особисто нам готівку знадобилися тільки для дрібних покупок сувенірної продукції. Ще невелика частина пішла на проїзд у транспорті, оплату входу в музеї і на чайові в готелі. В інших випадках ми скрізь розплачувалися картою.

Однак у міру віддалення від туристичного центру проблеми з готівкою все ж відчувалися: на заправках висіли оголошення, що картки не приймаються. У дрібних крамничках і продуктових магазинах невеликих населених пунктів були схожі повідомлення. У перші дні, коли закрилися банки, деякі готелі, за відгуками туристів, переконливо просили оплачувати рахунки за проживання готівкою. Адже ніхто не знав, скільки триватимуть «банківські канікули».

Курортне місто Пафос

Взагалі, кіпріоти дуже гостинні, відкриті і доброзичливі до туристів. Всі свої переживання і побоювання за долю країни вони намагаються не показувати відпочиваючим. Але від українців, які пережили не одну хвилю криз, втаїти тривогу складно. Нам дуже хотілося отримати інформацію про процеси, що відбуваються на острові, «з перших вуст». Тому питання про кризу ми задавали багатьом нашим співрозмовникам.

Чого бояться кіпріоти?
Першим, хто висловив свою думку про кризу, був таксист Юрій, який підвіз нас по дорозі в готель. «Кажуть, що нам залишилося їсти два дні» – сумно пожартував він. І розповів про те, що багато хто боїться залишитися без роботи. Особливо це стосується службовців державних установ, де вже оголошено про великі скорочення. Слід сказати, що робота в держструктурі вважається на Кіпрі дуже престижною, тому співробітники мають всілякі соцгарантії і пільги, а також отримують хорошу зарплату.

Менеджер одного готелю, з якою ми познайомилися під час відпочинку, повідала про те, що керівництво готелю терміново планує переорієнтувати бізнес на більш низьку цінову категорію, а також переходити на систему «все включено» (мабуть, для залучення туристів з СНД). Також гряде значне скорочення персоналу.

Співробітниця турагентства Ольга розповіла нам, що кіпріоти не надто хотіли вступати до Євросоюзу, але були змушені увійти до його складу через територіального конфлікту з Туреччиною. Як відомо, з 1974 року турецька держава незаконно займає 30% території республіки Кіпр, корінне населення було вигнано зі своїх місць, а столиця країни поділена на дві частини.

Побоюючись можливої ​​військової агресії, кіпріоти увійшли до складу ЄС. Недалекоглядні вкладення кіпрських кредитних установ в грецьку економіку, ставка на розширення масштабів банківської діяльності, невиправдано високі ціни на ринку нерухомості – це тільки деякі причини виникнення кризи в країні.

Вид з гір Троодос на окуповані території

Екологічна та енергетична катастрофа, яка сталася в 2011 році на військовій базі Кіпру, також погіршила економічні показники республіки. На полігоні здетонували снаряди, які, до речі, були вилучені з судна, що належить кіпрській дочірній компанії Мурманського пароплавства. Боєприпаси, за версією американців, перевозили влада Ірану для терористів. Конфіскат зберігався на кіпрській військово-морській базі, де в результаті, під впливом температур, і стався вибух. Загинуло 13 військових, а також була зруйнована найбільша сучасна електростанція, розташована поряд. Блекаут та відновлювальні роботи дорого обійшлися економіці країни, тому станція забезпечувала енергією майже половину республіки.

У всіх особистих бесідах люди говорили про те, що раніше у них було два страху: військова агресія з боку Туреччини і посуха (на Кіпрі проблеми з питною водою – опріснювальних станцій не будують, водні ресурси накопичуються в гірських водосховищах, рівень води в яких залежить від кількості випали в горах опадів). Тепер же додався третій страх: залишитися без джерел доходу.

Євросоюз диктує Кіпру жорсткі умови, серед яких багато непопулярних заходів, у тому числі соціального характеру. З приводу вкладів наші співрозмовники говорили, що особливо сильно турбуються сім’ї, які збирають гроші на освіту дітей. Справа в тому, що на острові не дуже багато університетів, та й за давньою традицією молодь вчиться в інших країнах, в основному в Англії.

Університет «Неаполіс» – перший вуз в г.Пафос, побудований в 2007 р

Є ще один нюанс, про який з гіркотою кажуть кіпріоти. На шельфі острова нарешті, після багатьох років пошуку, було розвідано родовище газу. Саме ця знахідка зробила Кіпр досить «ласим шматком», яким захотіли скористатися багато. Уряд країни шукало вигідних партнерів, громадяни мріяли про процвітання і розвитку економіки, а тепер, можливо, за всіма зобов’язаннями острову доведеться платити своїми природними ресурсами. Кіпріоти століттями боролися за свободу від різних імперій, але знову і знову потрапляли в залежність …

Я щиро сподіваюся, що цей острів з дуже доброзичливими і безжурні людьми зможе гідно впоратися з економічною стихією, буде розвиватися і процвітати!

Також рекомендуемое статї по темі:

Використання кредитних карт в Таїланді

Порядок погашення заборгованості по кредитній карті

Кіпр-2013: банківська криза очима туриста reviewed by on Березень 15, 2015 rated 4.6 on 5.0

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>