Групові автокредити – лохотрон чи вигода?

Кожному учаснику обіцяють , що стати щасливим власником авто він зможе в найкоротші терміни і за тарифами , більш вигідним , ніж в банках. Але чи справді такі « кредити» є вигідним рішенням або це обман ? Щоб зрозуміти це , давайте подивимося , що пропонують , як справа йде насправді , що приховують між рядків договорів і що говорить закон.

Що пропонують?

Групі осіб пропонують взяти кредит з дуже низькою процентною ставкою (наприклад , 4 % у гривні) , з низькими щомісячними платежами ( від 250 гривень) і надати для цього всього лише паспорт та довідку про присвоєння ІПН. За умовами програми , у складі групи , яка хоче отримати даний кредит , має бути , наприклад , до 100 чоловік (кількість учасників залежить від умов конкретної компанії , зазвичай – до 250). Всі вони повинні зробити вступний внесок , а потім щомісяця вносити певну суму як внесок по кредиту . Кожному з них обіцяється , що він отримає своє авто вже через кілька місяців.

Автомобілі купуються в міру накопичення коштів , які вносять члени групи , їх розподіл між учасниками може відбуватися різними способами : деякі компанії забезпечують автомобілями спочатку тих , хто вніс грошей більше , інші – розподіляють автомобілі шляхом розіграшу лотереї , але можливі і інші варіанти.

Учасники підписують договір , згідно з яким вони зобов’язуються виплачувати кредит і несуть солідарну відповідальність (кожен член групи в рівній мірі відповідає за виплату суми кредиту). Також у договорі вказується термін кредитування , сума щомісячного внеску , порядок погашення відсотків і основної суми , розмір штрафу за прострочення платежу та інші умови .

Що відбувається насправді ?

1 . Не кредитування , а адміністрування покупки

Надавати кредити можуть лише банки , а компанії , які пропонують « групові кредити» – це лише так звані адміністратори. Видавати кредити вони не можуть , тому їх діяльність називається адмініструванням покупок.

2 . Чи не кредит , а перерозподіл

Хоч описуваний процес і називають груповим кредитуванням , але насправді він таким не є . При кредитуванні банк видає позичальникові гроші , на які той купує автомобіль . У даному ж випадку кошти надає не компанія , а самі учасники . Їх внески підсумовуються і направляються на покупку автомобілів для декількох членів групи (купується стільки авто , на скільки вистачає коштів – зазвичай 2-3 на місяць). Так , кожен член групи забезпечується автомобілем в порядку черги. Компанії, що пропонують такі послуги , обіцяють забезпечити автомобілями всіх уже через кілька місяців , але насправді деякі учасники будуть чекати своєї черги кілька років. Відомі також випадки , коли деякі члени групи так не отримали свого авто , при тому , що виплатили його вартість повністю .

3 . Чи не вигідні умови , а обман

Компанії- адміністратори у своїх рекламних повідомленнях говорять , що відсоток по « кредитом » складає всього 3-7% , але вони « забувають» згадувати , що це не розмір відсоткової ставки , а розмір першого внеску , який потрібно сплатити при укладенні договору. Сама ж процентна ставка , якщо її можна так назвати , складе близько 25-30% річних.

Мало того , що учасники « групового кредиту» повинні оплачувати послуги адміністраторів , доплачувати за право отримання авто і т.п. , сума « кредиту» і всі платежі прив’язані до вартості автомобіля. Тому , якщо, наприклад , через три роки вартість автомобіля збільшиться на 10 тисяч , то і виплачувати доведеться на 10 тисяч більше (причому це без урахування додаткових платежів , які теж збільшаться ) . Цікаво , що можливість такого збільшення вказується в договорі , але бентежить далеко не всіх бажаючих отримати дешевий кредит .

Що стосується документа , який підписують члени групи , складений він дуже грамотно , так , що описані в ньому умови завжди можна трактувати на користь компанії. Крім того , між його рядків прихована маса різних штрафів , комісій та відсотків. Працівники компаній-адміністраторів пояснять будь-який рядок договору простою мовою і переконають в його прозорості , але не дадуть на руки , щоб учасник показав його своєму юристу . А між тим , у завуальованій формі там може бути зазначено, що за тривалу прострочення платежу доведеться виплатити всю суму « кредиту» відразу …

Добре продуманий і прописаний в договорі той випадок , коли учасник системи захоче вийти з гри. Якщо його щось не влаштує , він може розірвати угоду , але в такому випадку втратить всі ті гроші , які вклав .

Що говорить закон?

В Україні працює близько 20 компаній, що надають послуги « групових кредитів » , але до цих пір їх діяльність законом не регулюється , тому що взагалі не передбачена в законодавстві. Отже , права учасників ніхто і ніщо не захищає.

Слід сказати , що наша держава кілька разів намагалося узаконити діяльність адміністраторів покупок, були розроблені умови отримання ними спеціальних ліцензій , підготовлено розпорядження про віднесення їх діяльності до фінансових послуг , але все це так і не отримало продовження . Тобто донині компанії працюють , збирають гроші з населення , обіцяючи їм отримання товарів у найкоротші терміни і за мінімальною вартістю , але при невиконанні зобов’язань до відповідальності їх залучити неможливо . В результаті, коли нещасні споживачі розуміють , що квартири або автомобіля їм не бачити , вони звертаються в прокуратуру та інші інстанції , але там нічим допомогти не можуть.

Україна – не єдина країна , в якій надають « групові кредити». Системи адміністраторів покупок виникли в Аргентині в 70 -х роках минулого століття , потім з’явилися в Бразилії , а потім потрапили в США і Європу . В Аргентині діяльність компаній-адміністраторів регулюється спеціальним законом , але в багатьох країнах Європи вона є незаконною. Приміром , у Польщі ще в 2007 році заборонили роботу таких компаній , а трохи пізніше в рамках державної програми населення країни було поінформоване про нечесну роботі адміністраторів . Водночас адміністрування покупок поки існує в Португалії , Румунії та Угорщини. Із США до України, Росії і ще 33 країни прийшла система , подібна адміністрування – сервіс колективних знижок , який працює за принципом «знижка діє , якщо набирається певна кількість людей , охочих купити пропонований товар» .

Таким чином , « групове кредитування» – це ні що інше як приголомшливий обман. Законів про адміністрування немає , тому компанії – адміністратори можуть складати договори , як їм захочеться , вимагати сплати різних відсотків і зборів , причому в тому розмірі , який вони встановлять самі. Договору , які підписують учасники , містять багато вивертів , що допомагають витягувати з них якомога більше грошей. Водночас правил , за якими мають працювати компанії – адміністратори , і вимог , відповідно до яких повинні бути складені договори , не існує.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>