Банкомати-новинки: чим дивують банки?

Різноманітні пристрої самообслуговування, що дозволяють без звернення до касира здійснювати банківські операції, вже міцно увійшли в наше життя. Ми все частіше і впевненіше вдаємося до послуг всюдисущих банкоматів, платіжних кіосків, терміналів cash-in. У свою чергу банки, усвідомлюючи чималу вигоду від дистанційного надання послуг, прагнуть встановлювати власні банкомати «в крокової доступності», об’єднують термінальні мережі, розширюють функціональні можливості пристроїв і намагаються виділитися, розробляючи досконаліші АТМ як з точки зору зовнішнього вигляду, так і з боку «технічної начинки».

Сучасні банківські термінали: які вони і що вміють

Згідно зі статистикою Нацбанку, станом на 01.10.2013 року кількість пристроїв, розташованих на території України і призначених для виконання операцій з використанням і без використання карт, перевищила 233,5 тис. Штук.

Нинешні банкомати являють собою досить складні електронні апарати з багатозадачною операційною системою. Відомими виробниками банківського обладнання (банкоматів, POS-терміналів, зчитувачів штрих-кодів і платіжних терміналів) сьогодні є 4 міжнародні компанії: американська NCR (працює в Україні з 1993 року), німецька Wincor Nixdorf (займає II місце в Європі та світі з виробництва і обслуговування банкоматів), американська Diebold Incorporated (першим банкоматом в Україні, який був встановлений в 1991 році, став АТМ Diebold), корейська Nautilus Hyosung (її пристрої відрізняються інноваційним дизайном і широкими функціональними можливостями).

Крім видачі готівки, сучасні термінали дозволяють в будь-який час здійснювати платежі на користь постачальників послуг, переказувати грошові кошти на карти сторонніх фінустанов, погашати кредити, здійснювати валютообмінні операції, отримувати виписки по рахунках і дізнаватися заборгованість по кредиту, підключати та відключати дистанційні послуги, відкривати і поповнювати строкові вклади, подавати заявки на різні продукти і багато іншого.

Банкомати-новинки

Зростаючий попит населення на вчинення все більшого числа банківських операцій за допомогою віддалених каналів стимулює фінустанови і розробників модернізувати існуючі пристрої і розширювати перелік надаваних послуг. У свою чергу, часті атаки хакерів, скімерів та інших злочинців змушують банки вдосконалювати механізми захисту від шахрайства.

Тісна співпраця фахівців в областях проектування, виготовлення та захисту банківського обладнання приносить свої плоди – на ринку регулярно з’являються більш зручні та оригінальні пристрої.

Так, у 2008 році в Україні почали встановлювати банкомати cash-in (з функцією прийому готівки), які оснащені спеціальним пристроєм, що дозволяє вносити на картковий рахунок готівкові кошти. Такі пристрої можуть приймати як національну, так і іноземну валюту. Банкноти різного номіналу можна вносити однієї пачкою (як правило, до 40 купюр). Нові або зношені, злиплі банкноти термінал може не прийняти, тому перед внесенням готівки потрібно перерахувати купюри (щоб не тільки перевірити ще суму, але і відокремити один від одного склеившиеся банкноти).

Станом на 01.10.2013 року, на території України працювало понад 139 тисяч банкоматів, а також платіжних терміналів з функцією cash-in.

На базі пристроїв, що дозволяють приймати готівку, стали створюватися рециркуляційні банкомати (функція ресайклінг). Такі термінали можуть за одну операцію приймати до 200 банкнот. Особливістю даних АТМ є можливість використовувати прийняті грошові кошти для подальшої видачі клієнтам. Технологія ресайклінг дозволяє економити кошти банку за рахунок зниження числа інкасацій і надавати послуги цілодобово. Крім того, в терміналах з рециркуляцією готівки рідше виникають збої і технічні перерви.

У свою чергу, ПриватБанк в жовтні минулого року представив перший у світі NFC-банкомат, який працює на базі ОС Android і виконаний із загартованого чорного скла у формі паралелепіпеда. Пристрої нового зразка максимально захищені від скіммінгу, оскільки не мають звичного дисплея і клавіатури. Видача готівки здійснюється за онлан картками з безконтактною технологією і смартфонам з NFC-функціоналом. В промислову експлуатацію такі термінали надійдуть у I кварталі майбутнього року.

Для боротьби з шахраями банки в розвинених країнах використовують навіть біометричні технології. Зокрема, для ідентифікації власника картки в банкоматах встановлюються сенсори, що дозволяють сканувати відбитки пальців або малюнок райдужної оболонки ока клієнта.

В Україні дактилоскопію використовують деякі багатофункціональні термінали Ощадбанку. Онлайн кредитні картки, здатні зчитувати відбитки пальців їхніх власників. Багато фінустанов Німеччини та Франції «прив’язують» кредитну історію позичальника до його відбитками пальців (для перевірки фінансового досьє клієнту достатньо прикласти палець до зчитувального пристрою).

У свою чергу, рік тому банк Ogaki Kyoritsu (Японія) запустив в експлуатацію термінали, що дозволяють знімати готівку і управляти рахунками за допомогою руки власника рахунку. В даному випадку ідентифікація здійснюється за сукупністю геометричних даних людської долоні (товщина і довжина пальців, утворений ними кут і інші фактори), а також за допомогою введення PIN-коду і дати народження клієнта.

Цікава новинка з’явилася 2 місяці тому в Канаді. У кафе Ванкувера було встановлено перший у світі банкомат, що дозволяє за готівку купувати віртуальну валюту Bitcoin. Зареєструватися в системі користувачі можуть шляхом сканування долоні. В даному випадку біометрична опція не дозволяє одному клієнту перераховувати протягом доби суму, що перевищує 3000 канадських доларів.

Майбутнє ринку банкоматів
Згідно з прогнозами експертів у сфері банківського обладнання, еволюція банкоматів буде здійснюватися в кількох напрямках:

підвищення безпеки – використання теплопоглинальних матеріалів для захисту від термосканери (які дозволяють шахраям зчитувати ПІН-код по кнопках, нагрітим від дотику), додатковий захист при фізичному впливі на банкомат, а також запобігання диспенсеров для видачі грошей і прийому карт від навмисного пошкодження;
впровадження хмарних технологій, що дозволяють здійснювати операції ні з використанням вбудованого комп’ютера, а за допомогою віртуальної машини, прив’язаною до єдиного обчислювальному центру;
мультифункціональність – можливість виконувати банківські функції і здійснювати повний оборот готівки в рамках одного терміналу;
вдосконалення інтерфейсу, здатного підлаштовуватися під потреби кожного клієнта;
подальший розвиток безконтактних платежів (по сітківці ока, відбитками пальців, за допомогою NFC-пристроїв та ін.).
Таким чином, банкомати недалекого майбутнього будуть представляти собою мультифункціональні пристрої, здатні «впізнавати» клієнта і здійснювати операції з високою швидкістю, а також володіють найвищим рівнем безпеки і ВІДМОВОСТІЙКО апаратним і програмним забезпеченням.

Також рекомендуемое статї по темі:

Навіщо потрібні поручителі?

Онлайн Картка QIWI Visa Plastic: для кого, для чого?

Банкомати-новинки: чим дивують банки? reviewed by on Березень 16, 2015 rated 4.6 on 5.0

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  • Home
  • Новини
  • Банкомати-новинки: чим дивують банки?